W sierpniu obracamy sie wokół Chęcin.

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Kilka sierpniowych wycieczek Łazików Świętokrzyskich przebiegało w pobliżu Chęcin, chociaż samego miasta nie zwiedzaliśmy, ale często rzucaliśmy na nie okiem z różnych punktów.
Na pierwszej wycieczce obeszliśmy Chęciny od południowego zachodu, przechodząc przez Grzywy Korzeczkowskie, widzieliśmy kopalnię piasku w Mostach, wędrowaliśmy wzdłuż Białej Nidy i Łośnej. Na pierwszej rzece napotkaliśmy spływ kajakowy, a nad drugą udało nam się odszukać ruiny starego młyna i cmentarz z czasów I wojny swiatowej.

Lipiec Łazików

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Lipiec Łazików – podziwiamy roboty budowlane.
W lipcu nastawiliśmy się na indywidualne wypady, ale było też kilka wycieczek całej grupy. Najciekawsze propozycje przedstawił Janusz, który najpierw (jeszcze w czerwcu) postanowił sprawdzić, jak przebiega szlak z Mroczkowa do Skarżyska, szczególnie chodziło mu o odcinek  szlaku czarnego. Dawno nim nie chodziliśmy, jak się okazało, nie tylko my.

Na tropach Gombrowicza w czerwcu.

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Czerwcowa pogoda – kapryśna i czasem deszczowa nie zachęcała do dalekich wyjazdów. Dlatego też wędrowaliśmy w okolicach Skarżyska. Wyruszyliśmy w końcu nieco dalej, bo za Radom, aby zajrzeć do Wsoli, gdzie znajduje się ciekawe muzeum Witolda Gombrowicza. Zajmuje ono pałac, który był własnością brata pisarza – Jerzego Gombrowicza i jego żony Aleksandry. Witold bywał tu często w miesiącach wakacyjnych, zajmował pokój gościnny, gdzie tworzył. 

Najciekawsze wycieczki w maju.

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Najciekawsze wycieczki w maju.

Opiszę dwie – jedną, która zawiodła nas daleko od Skarżyska, a sam dojazd busami trwał ok. 2,5 godz. i drugą w pobliżu domu. 
Pierwsza to wyprawa za Pińczów do rezerwatu Grabowiec niedaleko Bogucic i do rezerwatu Pieczyska w pobliżu Grochowisk. Na tej wyprawie poszukiwaliśmy dyptamu jesionolistnego, którego jedyne stanowisko w naszym województwie znajduje się w Grabowcu.

Kwiecień

Rob. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2014

Warto zajrzeć do Chlewisk

W kwietniu udało nam się zrealizować dawny plan zwiedzenia parku i pałacu Odrowążów w Chlewiskach. W pałacu mieści się obecnie elegancki hotel Spa, ale przeciętny turysta za drobną opłatą może zwiedzić teren posiadłości. Każdy otrzymuje dokładny plan zabytkowego założenia parkowo-pałacowego i może spacerować i podziwiać piękne pomnikowe drzewa w parku, urocze stawy z malowniczymi pomostami, zabytkowe budowle.

?>?>