Zmiany w świętokrzyskim krajobrazie

Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2012

Oglądając albumy fotograficzne sprzed kilkudziesięciu lat, widzimy zdjęcia krajobrazów, na których są kolorowe pola, chaty kryte strzechą, dzikie zakola rzek i strumieni. Łatwo zauważamy, że krajobraz ulega ciągłym zmianom i nic na to nie poradzimy. Pola zamieniają się w ugory. Przyroda odzyskuje zawłaszczone przez człowieka tereny. W miejscu dawnych chat pojawiają się nowoczesne domy, przypominające dawne pałace. Dawne kręte polne dróżki zastępowane są drogami asfaltowymi, a na wysokich i odkrytych wzgórzach pojawią się niebawem plantacje wiatraków. Każde pokolenie z sentymentem wraca wspomnieniami do obrazów dzieciństwa. Nam najbardziej żal pól świętokrzyskich, zwanych „pasiakami świętokrzyskimi” Takim miejscem odwiedzanym przez nas na przestrzeni 35 lat są okolice Trzcianki i Szerzaw. Na załączonych zdjęciach widać jak zmieniła się góra koło Trzcianki.

Perełki Edwarda

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2012

Od pewnego czasu do bardzo ciekawych i interesujących opisów rajdów "Łazików Świętokrzyskich" przygotowywanych przez Anię, dołączane są zdjęcia autorstwa Edwarda. Nie są to takie zwyczajne zdjęcia, zazwyczaj są to zdjęcia czarno-białe i niektóre jak zauważyłem są w moim wieku:). Często na tych zdjęciach można zobaczyć obiekty, które w tej chwili już nie istnieją, innym razem można zobaczyć dany obiekt jak wyglądał przykładowo 40 lat temu.

  Moim zdaniem zdjęcia Edwarda są bardzo cenne ze względów historycznych i krajoznawczych, dlatego pomyślałem, że warto im poświęcić osobne miejsce. Ze względu na ich wartość postanowiłem nazwać te zdjęcia perełkami Edwarda.

 

 Po lewej u góry Kaplica Św. Rocha z roku 1973. Po prawej ta sama kaplica w obecny stanie.

Otoczenie Kaplicy Św. Rocha.


Nieistniejące pozostałości młyna.

Odkopane fragmenty huty w Mostkach w latach 80.

Ruina postaszicowska w Parszowie w latach sześćdziesiątych.

  Zdjęcie sprzed około 40 lat. Grupa turystów maszeruję po jeszcze wtedy istniejących szynach wąskotorowki.

Majków- Żarnówka, w tle nowa szkoła, lata sześćdziesiąte.

 

Góra koło Trzcianki w roku 1978.

 

Obecny widok góry.

 

 

Podsumowanie 2012

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2012

Rok 2012 w zestawieniu 

Corocznie przygotowuję tabelę podsumowująca miniony rok turystyczny naszej grupy. Zawsze odczytuję ją na pierwszym rajdzie w Nowym Roku. Tym razem niektóre wydarzenia roku 2012 zaprezentuję na „naszej” stronie. Członkowie naszej nieformalnej grupy odbyli w tym roku 76 rajdów i przeszli w sumie 1477,5km, co daje średnią długość rajdu ok. 19,44 km. Nie przerażajcie się – nikt naprawdę tyle nie przeszedł, bo grupki liczyły od 2 do 8 osób. Na największej ilości rajdów byli: Edek (56), Andrzej (50) i Ania (41). Czekamy na śmiałków, którzy w przyszłym roku pobiją te „rekordy”. A teraz kilka ciekawostek.  Najdalej na północ wysuniętym

W koło Skarżyska 30.12.2012

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2012

Niedziela 30.12.2012. Rajd pieszy : "W koło Skarżyska" 

Przypadek zdarzył, że nie przyjechał BUS do Przysuchy o 7.55... więc  po kilkunastu minutach oczekiwania zapadła męska decyzja – idziemy szlakiem żółtym w stronę Skarbowej Góry! Tak też zrobiliśmy, po drodze w lesie widzieliśmy miejsce ogromnej wycinki grzebienia starego lasu. Śniadanie spożyliśmy w pobliżu cmentarza partyzanckiego, potem poszliśmy szlakiem czerwonym w kierunku Szydłowca, na drodze "strażowej" przesiedliśmy się na szlak zielony "Pogody ducha". Oznakowanie tego szlaku na etapie do drogi S-7 wystarczające, szkoda, że trasa ta nie jest uwzględniona na nowej mapie Gór Świętokrzyskich 1: 60 000. Na mapie jest sugestia początku szlaku od Baru O’kay, nie pokryta nowym oznaczeniem – jest to dezinformacja! Znaki szlaku przy drodze S-7 zostały zniszczone podczas wycinki drzew, na dalszej trasie znaki doprowadziły nas do skraju lasu od strony łąk wsi Lipowe Pole. Całą

Powstańczy Chrystus

Super User. Opublikowano w Rajdy Skarżyskie Rok 2012

Powstańczy Chrystus.

Kilka lat temu przeczytałam w „Echu Dnia”  artykuł Teresy Krąż „Powstańczy Chrystus”, w którym autorka opowiada o ciekawych figurach Ukrzyżowanego Chrystusa, jakie można spotkać w naszym regionie. Najczęściej ukrzyżowany Chrystus ma głowę opuszczoną na prawe ramię lub zwieszoną w dół. Zdarza się jednak spotkać „Odwróconego” Chrystusa z głową zwisającą na lewe ramię.  Ta jednak figura ma nie tylko ów „błąd”, ma poza tym specyficzny wygląd. Postać Jezusa jest wydłużona, wyraźnie umięśniona i wygięta w charakterystyczny sposób.

?>?>