X jubileuszowa 25 świętokrzyska

Opublikowano w Wyprawy Rok 2014

 Organizatorem rajdu był Oddział Świętokrzyski PTTK w Kielcach.
Trasa rajdu rozpoczynała się na parkingu obok Hotelu Maraton MOSiR-Stadion Lekkoatletyczny ( ul. Boczna15)- g. Pierścienica- g. Biesak- g. Słowik- g. Patrol- Szewce- Jaskinia Raj- G. Patrol- Zalesie- Białogon- g. Brusznica- g. Karczówka.
Miałem przyjemność być na 25 świętokrzyskiej  poprzedniej edycji, rok wcześniej, jakże odmienna pogoda panowała w tym roku. (Wklejć link do poprzedniej edycji)  W poprzednim roku był mróz i śnieg w tym roku natomiast była typowo letnia pogoda. Od rana dzień zapowiadał się słonecznie i ciepło. 


Na starcie rajdu stanęło około 100 osób. Wszyscy uśmiechnięci, zadowoleni:) i pełni wigoru.  Po odnotowaniu się u organizatorów rajdu wyruszyłem na trasę. Tegoroczna trasa według mnie była bardzo ciekawa i zróżnicowana. Na trasie czekało na nas kilka podejść , w większości trasa prowadziła przez las co przy tak wspaniałej pogodzie dostarczało mi wiele przyjemności. Na trasie rajdu można było spotkać kilka miejsc pamięci męczeństwa:

 - Grób 17 letniego Wojtusia Szczepaniaka harcerza Zawiszaka Batalionu Szkoleniowego Szarych Szeregów  „AK” PS. „Lwowiak” męczony i zamordowany przez Gestapo. Rozstrzelany w miejscu gdzie znajduje się pomnik 6 VIII 1944 roku.


- Pomnik Pomordowanym Polakom w latach 1939-1945. Dalej Pomnik Bitwy Żołnierzy AK. 

-piękny stary kościół drewniany.


- krzyż drewniany na górze Brusznia poświęcony bohaterom Powstania z 1863 roku.


- pomnik pamięci 96 ofiar katastrofy po Smoleńskiem z 10 kwietnia 2010 roku.


-płyta pamiątkowa w miejscu, gdzie został zamordowany Proboszcz Parafii Św. Karola Boromeusza na Karczówce ks. Stanisław Ziółkowski 23.IX.1946 roku.

 


- Kościół Rektoralny  Św. Karola Boromeusza Kielce- Karczówka.


Zakończenie rajdu organizatorzy zaplanowali na wirydarzu kościoła na Karczówce. Jakie było moje zaskoczenie gdy wchodząc na mały dziedziniec zobaczyłem przygotowane ławki dla strudzonych wędrowców, uśmiechnięte twarze organizatorów, ognisko i bogato nakryty stół z jadłem:) full wypas :). Dodatkowym smaczkiem przygotowanym przez organizatorów była możliwość wejścia na wierzę i podziwianie panoramy Kielc. Przy takie pięknej słonecznej pogodzie panorama prezentowała się naprawdę imponująco.

Serdeczne podziękowania dla organizatorów za śliczna pogodę:), bardzo ciekawą trasę i wspaniały poczęstunek.

Trasa rajdu. 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>