Rajd Suchedniów-Wykus-Starchowice 25.01.

barsylrob. Opublikowano w Wyprawy, rajdy 2015

Rajd z Suchedniowa do Zagnańska przez Wykus prowadzi przez wiele interesujących miejsc głównie związanych z walami partyzanckimi na ziemi Świętokrzyskiej.

Niedzielny poranek rozpocząłem o 6.58 na dworcu PKP w Skarżysku Kamiennej przy temperaturze 0 stopni Celsjusza. Stąd pociągiem pojechałem do Suchedniowa. Przy okazji na dworcu w Skarżysku korzystając z chwili oczekiwania na pociąg obejrzałem lokomotywę Pt-47.

Wracając do rajdu, pociągiem dojechałem do stacji Suchedniów Północny skąd rozpocząłem swój rajd szlakiem zielonym. Warunki do marszu były nie zbyt zachęcające, bardzo mokro wilgotnie, grzęzłem miejscami po kostki w błocie i wodzie. Koło godziny 8.50 dotarłem do zalewu w Mostach. Przechodząc przez tamę na zalewie zrobiłem kilka zdjęć i dalej poszedłem w kierunku Białego Dworku w którym się mieści Dom Kultury.

 Dom Kultury w Mostkach ma swą siedzibę w dziewiętnastowiecznym dworku pamiętającym czasy Stanisława Staszica i wielkiej prosperity Staropolskiego Okręgu Przemysłowego. Mostki okala piękny las, a poniżej wzniesienia, na którym usytuowany jest DK, znajduje się zasobny w ryby, spiętrzony zabytkowym jazem, zbiornik wodny, (czystej wody) zbudowany na strudze Żarnówce, która przecina kilkukilometrową dolinkę łącząc swe wody z Kamienną.

Z Mostek ruszyłem szlakiem zielonym w kierunku Kaczki. Szlak ten nosi nazwę im. mjr J. Piwnika „ Ponurego”. Przed południem dotarłem do Polany Wykus. Tam chwilę odpocząłem, zjadłem kanapkę i ruszyłem dalej. Tym razem szlakiem czarnym w Kierunku Starachowic.

Wykus – wzniesienie Płaskowyżu Suchedniowskiego, 5 km na południowy-zachód od Starachowic o wysokości 326 m n.p.m., główny węzeł szlaków nizinnych. Na zboczach góry znajduje się rezerwat przyrody Wykus.Wykus niejednokrotnie stanowił bazę polskich partyzantów. Podczas powstania styczniowego stacjonowali tu powstańcy dowodzeni przez Mariana Langiewicza. W trakcie II wojny światowej znajdowały się tu obozy żołnierzy polskiego podziemia, najpierw pod dowództwem mjr Henryka Dobrzańskiego "Hubala", później Zgrupowania Partyzanckie AK "Ponury" – por. cc. Jana Piwnika "Ponurego". 15 września 1957 r. w miejscu dawnego obozu odsłonięto kapliczkę z obrazem Matki Boskiej Bolesnej, upamiętniającą poległych w walce o Ojczyznę. Na jej ścianach umieszczono 123 pseudonimy poległych podczas wojny żołnierzy. Kapliczka otoczona jest murem, na którym obecnie umieszczonych jest już kilkaset tabliczek z nazwiskami zmarłych żołnierzy zgrupowań "Ponurego" i "Nurta". Do dziś w lasach dookoła Wykusu znajdują się liczne mogiły partyzanckie, w tym m.in. pomnik 20 poległych żołnierzy z plutonu ochrony radiostacji Jana "Inspektora Jacka" Kosińskiego, grób "Warszawiaków" oraz mogiła Ludmiły Bożeny Stefanowskiej "Zjawy".

Po drodze doszedłem do Polany Langiewicza. Tam spotkałem kilku bardzo miłych panów, wspominających ciekawe historie z życia:). Ponoć spotykają się tam w każdą niedzielę. Dwóch z panów zaprowadzili mnie do źródełka, które po drodze minąłem nie zauważywszy. Kilka łyków zimnej wody i ruszyłem w dalsza drogę w kierunku Starachowic.

Polana Langiewicza (polana Obóz Langiewicza) – polana leśna w woj. świętokrzyskim, w Lasach Siekierzyńskich, na terenie Sieradowickiego Parku Krajobrazowego niedaleko wsi Rataje, miasta Starachowice, ok. 5 km od Wąchocka. Nazwa polany pochodzi od nazwiska jednego z przywódców Powstania styczniowego, Mariana Langiewicza, który rzekomo miał na niej stacjonować wraz z oddziałami partyzanckimi w 1863 roku. Fakt ten nie został jednak potwierdzony. Na terenie polany znajduje się źródełko, krąg ogniskowy oraz tablice i budowle upamiętniające wydarzenia Powstania styczniowego. Na jednym z drzew położonym w obrębie polany została przybita tablica upamiętniająca wydarzenia z 1863 roku, a także pomnik ufundowany przez stowarzyszenie partyzantów AK.

Do Starachowic dotarłem przed godziną 15. Zjadłem obiad w barze w pobliżu dworca. Zadowolony z dzisiejszego rajdu pociągiem wróciłem do Skarzyska.

 

Dodaj komentarz


Kod antyspamowy
Odśwież

?>?>